تبلیغات
دانستنیهای قرآن

دانستنیهای قرآن
جوینده یابنده است

*اُولئکَ الَّذینَ لَیسَ لَهُم فِی الاخِرَتِ اِلَّا النّارُ وَ حَبِطَ ما صَنَعُوا فیها وَباطِلٌ ما کانُوا یَعمَلُونَ*

*(ولی)هم اینان هستند که دیگر در آخرت نصیبی جز آتش دوزخ ندارند و همه افکار و اعمالشان در راه دنیا ضایع و باطل می گردد*                         *آیه15سوره هود*

 

(وَ حَبِطَ ما صَنَعُوا فیها) یعنی تباه گشت آنچه کرده اند در دنیا چون ثواب آخرت بر اخلاص است و ایشان بر وجه اخلاص عمل نکرده اند.بلکه برای غرض دیگر به آن اقدام کرده اند که ریاست و حبّ ریاست و امثال آنست.

 از حضرت رسول(ص)روایت است که:چون روز قیامت خلایق را در زمین قیامت بدارند حق تعالی مردم را به حکومت خواند.همه بندگان به زانو افتاده باشند و اول گروهی که ایشان را به حضور و نزد پروردگار برند 3کس باشند.1-مردی که قرآن حفظ کرده باشد.2-کسی که او را در راه خدا کشته باشند.3-کسی که بذل مال کرده باشد.

1-بر حافظ قرآن گوید که من ترا توفیق دادم تا قرآن آموختی و یاد گرفتی.گوید:بلی ،ای خدای من.گوید چه کردی به آن؟عرض کند بار خدایا آن را در نماز شب قرائت کردم و در میان شب خواندم. فرماید:بلی چنین است،اما برای من نکردی.بلکه قصد تو آن بود که مردمان گویند فلان قاری است و قرآن خوب می خواند.پس تو را بر من حقی نیست و مزد تو همان ثنای مردم بود.

2-پس صاحب مال را گوید :که تو را مال بسیار دادم به آن چه کردی؟گوید:انفاق کردم و صدقه دادم.فرماید:بلی چنین است .لیکن قصد تو آن بود که مردم گویند فلان مرد سخی است. پس تو را امروز نصیبی نیست.

3-شهید را فرماید:که من تو را قوّت و شجاعت دادم.گوید:بلی به جهت آن در راه تو جهاد کردم تا مرا کشتند.فرماید:قصد تو در جهاد آن بود که گویند فلان مردی شجاع است.تو را بیش از آن مدح نصیبی نیست.


[ سه شنبه 1388/08/5 ] [ 09:52 ق.ظ ] [ جوینده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


ایران رمان