تبلیغات
دانستنیهای قرآن

دانستنیهای قرآن
جوینده یابنده است

«*فی اَدًنَی الًرضِ وَ هُمً مِّنً بَعًدِ غَلَبِهِمً سَیَغًلِبُونَ * فی بِضًعِ سِنینَ لِلّهِ الًاَمًرُ مِنً قَبًلُ وَ مِنً بَعًدُ وَ یَوًمَئِذٍ یَّفًرَحُ الًمُؤًمِنُونَ            *آیات 3 و4 سورۀ روم*

«*در جنگی که به نزدیکتر زمین به دیار عرب واقعا شد و آنها پس از مغلوب شدن فعلی بزودی بر پارسیان باز غلبه خواهند کرد * این غلبۀ رومیان در اند سالی خواهد شد و کلّیۀ امور عالم از قبل از این و بعد از این همه به امر خداست و آن روز که رومیان فاتح شوند مؤمنان شاد گردند زیرا بعد از این فتح خدا وعدۀ یاری به اهل اسلام داده است

 

در آیۀ 3: نُه سال فارسیان غلبه کردند بر رومیان و بعد از آن در سال نُهم رومیان بر پارسیان غالب شدند و اخبار غیبی که در این آیۀ کریمه وارد شده است در آن وقت ظهور رسید و مسلمانان از آن حکایت شادمان شدند.

در آیۀ 4: در روضۀ کافی از ابو عبیده مروی است که گفت از امام صادق (ع) سوال کردم از تفسیر «غُلِبَتِ الّرُوم» پس فرمود‏: ای ابو عبیده این آیه را تأویلی است که نمی‏داند آن را مگر خدا و راسخون در علم از خانوادۀ پیامبر(ص)‏.

 رسول خدا چون مهاجرت کرد به مکه و دین اسلام قوی شد‏، نامه‏ای به پادشاه روم نوشت و او را به دین اسلام دعوت کرد‏، و نامه‏ای به پادشاه عجم نوشت برای دعوت او به دین اسلام‏.

پادشاه روم نامۀ رسول خدا را تعظیم کرد و اما پادشاه فارس نامۀ آن حضرت را پاره کرد‏.

در آن وقت میان پادشاه روم و فارس جنگ بود‏. مسلمانان می‏خواستند که شاه روم بر شاه فارس غالب آید‏. و از جانب پادشاه روم امیدوارتر بودند‏. پس چون فارسیان غالب شدند بر رومیان مسلمانان غمناک شدند ‏. پس حق‏تعالی در این باب این آیه را فرستاد ‏. پس چون مسلمانان جهاد کردند با پارسیان و بلاد فارس را فتح کردند به یاری خدا شادمان بودند‏.

ابو عبیده می‏گوید‏: عرض کردم که حق‏تعالی فرماید« سَیَغًلِبُونَ فی بِضًعِ سِنینَ» فتح بلاد فارس در عهد عمر شد و سالها از وقت نزول این آیه گذشته بود و مدت کمی در ایام رسول خدا و خلافت ابوبکر بود‏.

حضرت فرمود‏: نگفتم که این آیه تأویل و تفسیری است که نمی‏داند آن را مگر خدا و راسخون در علم‏.
[ پنجشنبه 1389/10/16 ] [ 02:51 ب.ظ ] [ جوینده ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


ایران رمان